S.P.Q.R. 2018 V (dies qvinta)

Atšķirībā no diviem iepriekšējiem rītiem ceļojuma piektā diena mūs sveic ar sauli un salīdzinoši siltu laiku, kas ļauj pilnīgi izpildīt iecerēto kultūrprȯgrammu[1]. Tā sākas ar ȯbligāto Kȯlizeja apciemojumu, pie kā ķeŗamies tūlīt pēc brokastīm.

Kaut arī Kȯlizeja pašreizējais veidols diezgan labi palīdz saprast, kā tas izskatījies savos ziedu laikos (turklāt tajā izveidotā izstāde arī dod savu artavu), tomēr celtnes ilgā vēsture slēpj tikpat daudz, cik tā atklāj. Skatoties uz to, ir skaidrs, ka gadsimtu gaitā daudz kas ir mainījies – ne tikai brucis nost, bet arī celts klāt, tādēļ arī pēc Kȯlizeja apmeklējuma beigām tas nav man kļuvis mazāk mīklains, tikai citādi. Par šīs ēkas izmēriem, grandiȯzitāti, vēsturi un tamlīdzīgām lietām es neko jaunu pateikt nevarēšu. To visu var atrast gudrās grāmatās. Tomēr katram cilvēkam tas vismaz vienreiz mūžā ir jāredz, jo katram, to redzot, droši vien raisīsies citādas pārdomas un emōcijas. Es, uz to raudzīdamies, turpināju prātot par to, kā nekas šajā pasaulē nav mūžīgs, lai arī cik prasmīgi tiktu celts un veidots, un tas neattiecas tikai uz fiziskām būvēm. Šīs pārdomas vijās ar citām, grūtāk vārdos ietērpjamām izjūtām arī tad, kad apciemojām senvietu ar nosaukumu Vicus Caprarius jeb Ūdens pilsēta – dažu nelielu ēku kȯmpleksu, kas atrasts, veicot izrakumus kādas celtnes pamatos netālu no Trevi strūklakas. Par Ūdens pilsētu šī vieta nosaukta tādēļ, ka tajā nemitīgi ieplūst un to ir appludinājis ūdens, kas nāk no pasaulslavenās strūklakas. Šī vieta ir neliela, un tajā pavadīt var tikai mirkli, tomēr arī šis mirklis ir gaužām interesants.

IMG_20180313_134643

Sēru eņģelis Nekatoļu kapsētā

Pēc pusdienām dodamies uz vietu, kur cilvēka darbu īslaicīgums redzams vēl uzskatāmāk nekā vissenākajās drupās, – uz kapiem. Šajā gadījumā izvēle kritusi par labu Romas Nekatoļu kapsētai (Cimitero Acattolico), kur, kā jau saka priekšā nosaukums, apbedīti visi tie, kas nepieder Romas Katoļu baznīcai. Publika šeit ir patiesi raiba: briti, krievi, franči, vācieši, slovāki, arābi un, jā, pat latvieši, jā – daudzskaitlī. Mūsu apciemojuma galvenais mērķis ir redzēt pasaulē pirmo, arhetipisko Raudošo eņģeli jeb Sēru eņģeli, kas iedvesmojis visus citus[2]. Bijām to redzējuši fȯtȯgrāfijās un baidījāmies, ka dzīvē tas neizskatīsies tik iespaidīgi un nāksies vilties, tomēr nē – vilties nenācās, bet šķita, ka varētu sēsties turpat blakus un raudāt kopā…

Lai kaut kā nebūt mazinātu šīs dienas memento mori sajūtu, dodamies uz citu muzeju, kas ļauj pilnīgi pārlēkt laikā uz visjaunākajiem laikiem – videȯspēļu (!) muzeju Vigamus. Līdz ar dažādu kȯnsōļu vēsturi tajā iespējams arī daudz ko izmēģināt un uzspēlēt pašiem. Tā es pirmo reizi mūžā dabūju izmēģināt Oculus Rift trīs dimensiju pieredzi, kas mani ieliek Salvadōra Dali gleznu vidē, it kā tā būtu patiesa vieta (neiztrūkstot kustībai un skaņai).

IMG_20180313_182129

Viss ir šeit, ej tik un spēlē

Līdz šim neko daudz neesmu stāstījis par suvenīriem (un arī nemocīšu ar dažādu magnētiņu u.tml. fiņķikļušku aprakstiem), tomēr es taču nebūtu es pats, ja laistu gaŗām izdevību iegādāties kādu itāliešu grāmatu. Šoreiz izvēle krīt par labu Valēriȯ Evandželisti Eimeriha cikla turpinājumam[3]. Kādā citā dienā pēc ilgām debatēm ar sevi nopērku arī fantāzijas rȯmānu, kuŗa darbība notiek Dantes Aligjēri laikos. Katram sava Itālija!

____________________________________

[1] Jo kultūrpȯgramma taču ir pats galvenais!…
[2] Seriāla Doctor Who skatītājiem tas varētu raisīt īpašas izjūtas kā sākotnējais Weeping Angel.
[3] Ar šo ciklu mani saista īpaša vēsture, jo par to, ka man izdevās pierādīt, ka pirmie trīs Eimeriha cikla rȯmāni tomēr nav pieskaitāmi New Weird žanram, man tika piešķirts bakalaura grāds franču[4] filȯlōģijā.
[4] Itāliešu rȯmāni un franču filȯlōģija? Tieši tā, tieši tā.

IMG_20180313_092833

Aizbraukt uz Romu un neapskatīt Kȯlizeju? Tā vienkārši nedrīkst!

Advertisements

Komentēt

Filed under Atstāsti, Pārdomas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s